Přírodní rezervace Soos

Přírodní rezervace Soos

Pokud budete mít cestu do Františkových Lázní, můžete se zastavit i v nedaleké rezervaci Soos. V parku, kterému se také přezdívá český Yellowstone, je rozsáhlé rašeliniště a slatiniště, kde podobně jako v nedalekých lázních vyvěrávají minerálních prameny.

Část rašeliniště můžete projít po naučné stezce, která vás provede po dně vyschlého slaného jezera jezera. Park je vůbec evropskou raritou, některé části připomínají svou bílou vrstou sražených minerálů měsíční krajinu. Samozřejmě na takovém vzácném místě žije také řada chráněných živočichů, rostlin a stromů, obzvláště se zde daří mokřadním rostlinám. Dokonce zde byl nalezen i nový druh řasy, který dostal název Percursaria percursa. Zřejmě nejzajímavější je pozorovat, jak z bahenních sopek uniká kyslík uhličitý. Tuto podívanou samozřejmě provází i syčivý zvuk. V bahenních oblastech zase probublává bahno.

Dále se v areálu Přírodní rezeravce Soos nachází geologický park a muzeum se stálou expozicí věnující se okolní přírodě.  Dále zde najdete i expozici, která vzpomíná na dějiny země doplněná reprodkcemi obrazů Zdeňka Buriana, a dokonce i modely prehistorických ještěrů v životní velikosti. Dětem se jistě také bude líbit expozice zachráněných zvířat.