Hrad Loket

Hrad Loket

Loket je středověký hrad, jenž byl postaven na skále, která je obtékána řekou Ohří. Právě díky této nedobytné pozici, se mu také říkalo Klíč ku Království Českému, protože se věřilo, že bude-li dobyt tento hrad, může být dobyto celé České království, a tak Karel IV. tento hrad označil za sídlo, které nesmí být nikdy dobyto.

Loket je taktéž název vskutku kouzelného městečka, které jistě stojí prohlédnout si z ptačí perspektivy z hradní věže. Kromě hradu je dominantou městečka barokní sloup Nejsvětější Trojice, řada historických měšťanských domů a zbytky hradeb.

Hrad Loket má temnou historii, kterou mohou návštěvníci obdivovat hlavně v expozici útrpného práva a tortury. Sledovat pohybující se figuríny v životní velikosti předvádějící návštěvníkům nejrůznější způsoby mučení bude jistě nezapomenutelným zážitkem. Tajemnou atmosféru hradu v minulosti oceňovali mnozí umělci, mezi nimi například J. W. Goethe. Tuto poněkud drsnou expedici pak můžete vykompenzovat návštěvou Výstavy porcelánu v Hejtmanském domě.