Vysoký kámen

Vysoký kámen

Přírodní památka Vysoký kámen se nachází na skalním hřebenu nad vesnicí Kámen a je součástí Přírodního parku Leopoldovy Hamry. Lokalita je charakteristická svými impozantními křemencovými skalami, které se tyčí nad okolními lesy poblíž státní hranice s Německem a dosahují výšky 773 m n. m. Podle legendy kdysi na Vysokém kameni stával velký hrad, který byl proklet a zasáhl jej zemětřesení. Údajně jsou ve skalách ukryty obrovské poklady, které střeží Bílá paní a přístup k nim se otevírá pouze na Velký pátek.

Skalní útvary vypadají jako zřícenina hradu a na přelomu 19. a 20. století se staly oblíbeným cílem výletníků. Nejvyšší skalní útvar je Vyhlídková skála, kterou uzavírá další skalní věž Větrná skála. V oblasti se nachází mnoho různých druhů skalních mechorostů, lišejníků a kapradin.

Na vrcholu Vysokého kamene se nachází upravená vyhlídka, která nabízí nádherné panoramatické výhledy. Směrem na jihovýchod lze vidět Slavkovský les se vrchy Lesný a Lysina, vpravo v Českém lese pak vrch Dyleň s věží. Na jihozápadě lze spatřit německé pohoří Smrčiny a kopec Háj s rozhlednou, který leží nad Aší. Na severu se tyčí Krušné hory se Špičákem a nejvyšší horou Klínovcem s rozhlednou a TV vysílačem. K Vysokému kameni se můžete dostat pěšky po červené turistické značce z Lubů nebo Kraslic.